Esztétikai Fogászati Szakrendelő  

Röntgen Centrum, 3D Koponya CT
CBCT Multi FOV 16x9, Panoráma RTG
Fogpótlás és  Implantátum Centrum
Fogtechnikai Laboratórium és
CAD-CAM Lézer / Fréz Centrum

ÁNTSZ szakmakód: 1300 

 

 

Fogszabályozás célja

  • Az elsődleges cél a korai fogelvesztést okozó tényezők kiiktatása.
  • Így a torlódott fogak miatti fogszuvasodás, illetve a rossz harapás miatt létrejövő fogágy-betegség, más néven fogínysorvadás megelőzése.
  • A harmadik funkcionális tényező az állkapocs- izület, amely a nem megfelelő harapás miatt túlterhelődhet, és ebből kifolyólag alakulhatnak ki problémák. Mindegyik funkcionális kórképnél a cél a prevenció, tehát a kialakulás megelőzése.


Bölcsességfogak-szükséges foghúzások?
Mivel az estek 99%-ban nincs hely számukra a szájban, ha nem hiányzik egyetlen nagyőrlő fog sem akkor általában szükséges eltávolításuk, azért hogy ne okozzanak fogelmozdulást a fogívben a későbbiekben, illetve ne okozzanak egyéb problémát. (pld. állkapocs-ízület). Amennyiben nagyőrlő fog hiány van, akkor viszont jól jöhetnek, hiszen pld. első nagyőrlő fog hiánya estén a 7-es és 8-as fogak segítségével lehet a hiány miatti rést zárni, és így a rágófunkciót helyreállítani fogpótlás nélkül, mivel a normális rágófunkcióhoz kvadránsonként két nagyőrlő fogra van szükség. Vannak olyan esetek, amikor a páciensnek hiányzik egy vagy több bölcsességfog fogcsírája, így ezekben az esetekben nem is lesz bölcsesség-foga.

Milyen korban lehet fogszabályzó kezelést végezni?
Ma már bármilyen életkorban lehet fogszabályozó kezelést végezni, nem probléma, ha valaki 50-60 éves, lehet kezelni ha fogágyának az állapota egyébként megfelelő.

A gyermekeket javasolt már 6-8 évesen elvinni egy első fogszabályozó vizsgálatra.Ebben a korban már látszódnak az állcsont és harapási eltérések, és fontos, hogy a fogszabályozó orvos, még akkor is, ha nem kezdi el a kezelést rögtön, rendszeres - pár havonkénti - kontrollal követni tudja a fogváltást, a fogak rendeződésének állapotait, illetve a harapás változásait, egészen addig, ameddig a kezelés ténylegesen elkezdődik.

A kezelést célszerű befejezni 15-16 éves korig, mert eddig van intenzív növekedés és fejlődés a szervezetben.
A felnőttkori kezeléseknél már nincs növekedési potenciál, így fogmozgatással és / vagy foghúzással lehet véghezvinni a kezeléseket.

Ritkán előforduló, súlyos állcsonteltérések esetén a fogszabályozó kezelés mellett állcsontműtétre is szükség lehet.
A kezelése időtartama függ az életkortól, az alkalmazott kezeléstől és a készülék típusától, ami 1-2 évtől kezdődően akár jó néhány év is lehet.
 


 

Magyar Deutch