Esztétikai Fogászati Szakrendelő  

Röntgen Centrum, 3D Koponya CT
CBCT Multi FOV 16x9, Panoráma RTG
Fogpótlás és  Implantátum Centrum
Fogtechnikai Laboratórium és
CAD-CAM Lézer / Fréz Centrum

ÁNTSZ szakmakód: 1300 

 

 

Gyökérkezelt fogak helyreállításának lehetőségei:

A gyökértömött fog idővel kiszárad, ezáltal törékennyé válik. A pulpa eltávolításával a dentin összetételében olyan változás jön létre, amitől a fog törékennyé válhat.
A fogtörés másik lehetséges oka a fogak túlterhelése. A pulpa receptorokat tartalmaz, melyek érzékelik a fogak terhelését, és túlterhelés esetén reflexes szájnyitási folyamatot indítanak el. Ha hiányzik a pulpa, ez a védekező funkció kiesik, ilyenkor a korona törésének az oka a fokozott mechanikai megterhelés is lehet. Mindezek ismeretében belátható, hogy a gyökérkezelt fogak végleges ellátása (rekonstrukciója) eltér a pulpával rendelkező élő fogak ellátásától. A gyökértömés elkészültét követően a fog koronai részét is megfelelően helyre kell állítani, tehát a fog végleges helyreállítása elengedhetetlen.

A helyreállítás tervezésénél figyelembe kell venni:
  1. a fog elhelyezkedését a fogsorban
  2. a koronai rész épségét
  3. az Ön egyéni adottságait, igényeit
Gyökértömött fogak végleges ellátásával szemben támasztott követelmények:
  1. fontos, hogy megvédje a fogkorona megmaradt részét a további törésektől
  2. a gyökércsatorna megfelelően zárt legyen
  3. a felépített fognak rendelkeznie kell a fog eredeti funkcionális és anatómiai tulajdonságaival
  4. meg kell felelnie az elvárt esztétikai igényeknek
A helyreállítás lehetőségei:
  1. direkt módszer – abban az esetben alkalmazzuk, ha az anyaghiány kismértékű, csak a fog rágófelszínén (frontfogaknál a szájpadlás felé tekintő felszínen) található. A direkt módszer anyaga az amalgám. Fogászati rendelőnkben ennél az eljárásnál jóval korszerűbb módszert alkalmazunk. Ez az indirekt módszer.
  2. indirekt módszer – ezek a restaurációk fogtechnikai laboratóriumban készülnek.
Indirekt restaurációk:
  1. megerősített kompozitból (Grádia), kerámiából (préselt kerámia) vagy aranyból készülő inlay/onlay (betét)
  2. fémvázas vagy teljes kerámia koronák – a végleges ellátás akkor történik kerámia koronával, ha nagyon nagyfokú a fog saját koronájának a hiánya és nincs lehetőség a betét rögzítésére. A kerámia korona megtámasztását szolgáló csonkot ilyenkor plasztikus tömőanyaggal, kompozittal építjük fel. Sokszor találkozunk olyan esettel, hogy a fog teljes koronája hiányzik. Ebben a esetben gyökércsapot helyezünk a gyökércsatornába. A gyökércsap olyan - a kerámia korona megtámasztását szolgáló eszköz, amelyet a gyökércsatornában ragasztással rögzítünk. Megkülönböztetünk gyári (előre gyártott) és egyéni (fogtechnikai laboratóriumban az előzetes lenyomat alapján készített) csapokat.
Anyagukat tekintve készülhetnek nemesfémből, különböző ötvözetekből, szénszálas műanyagból. Rendelőnkben az esztétikai követelményeket kielégítő műanyag (üvegszálas) csapokat használunk.
A csap elhorgonyzása kizárólag gyökérkezelt fogban lehetséges. Speciálisan erre a célra kialakított, a gyártó által mellékelt fúróval eltávolítjuk a gyökértömés egy részét, és a helyére cementezéssel rögzítjük a csatornába pontosan illeszkedő, megfelelő hosszúságú csapot. A csap egy része a gyökércsatornában helyezkedik el, másik része pedig a szájüregbe lóg. Erre a részre építjük fel a műcsonkot, amely a fogtechnikai laboratóriumban készülő korona megtámasztását szolgája.
A felépítéshez kompozíciós anyagot használunk. Ezt rétegenként visszük fel a csap köré. A kötés érdekében minden réteget polimerizációs lámpával világítunk meg. A felépítményt fúróval a megfelelő formára csiszoljuk. Az így kialakított csonkra - lenyomatvételt követően - fogtechnikusunk elkészíti a koronát.
 

 

Magyar Deutch