Esztétikai Fogászati Szakrendelő  

Röntgen Centrum, 3D Koponya CT
CBCT Multi FOV 16x9, Panoráma RTG
Fogpótlás és  Implantátum Centrum
Fogtechnikai Laboratórium és
CAD-CAM Lézer / Fréz Centrum

ÁNTSZ szakmakód: 1300 

 

 

Táplálkozás mint befolyásoló tényező a fogszuvasodásban...

A tápcsatorna – emésztőrendszer – első szakasza a szájüreg, ezért minden táplálék, amelyet elfogyasztunk hatással van a fogakra, ínyre, nyálkahártyára. Az elfogyasztott tápanyagok mennyisége és minősége befolyással lehet a fogszuvasodás kialakulására.
A különféle tápanyagok hatásukat a fogazatra kétféle módon fejthetik ki. Egyrészt helyileg, másrészt pedig a felszívódást követően az érrendszeren keresztül.

Savas erők:
 
A fogakat nagymértékben károsítja, ha savas környezetbe kerülnek, ugyanis pH 5,7 alatt a fogzománc sérülékenyebbé válik. A savak többsége a foglepedékben megtelepedő baktériumoktól származik, amelyek az ételekben és italokban található szénhidrátok lebontásával savakat állítanak elő. A szájüreg kémhatását (pH-t) lecsökkentő savak másik része közvetlenül a savakat táplálékban található.
Savakat tartalmazó ételek a gyümölcsök – különösen a citrusfélék -, a szénsavas italok, a savanyúságok.
Fontos szem előtt tartani, hogy leginkább azok az ételek és italok okozhatnak fogszuvasodást, amelyek sokáig maradnak a szájban. (Ezért is olyan lényeges az étkezés utáni fogmosás.)
 
Szénhidrátok:
 
A fogszuvasodás szempontjából azok a szénhidrátok károsak, amelyek a szájban található baktériumok hatására könnyen lebonthatók – elsősorban az egyszerű, finomított cukrok.
Bizonyított, hogy a szénhidrátbevitel és a fogszuvasodás kialakulása között összefüggés van.
 
A fogszuvasodás kialakulásában fontos:
  1. A szénhidrátok mennyisége
  2. A szénhidrátok fajtája, állaga
  3. A szénhidrátfogyasztás gyakorisága – a cukrok csak főétkezés után való fogyasztása lényegében nem befolyásolja a szuvasodás kialakulását. A caries létrejöttében elsősorban az étkezések közötti (nassolás) szénhidrátfogyasztás a felelős.
Zsírok:
 
A zsíroknak bevonó, védő hatásuk van, ezáltal védik a fogak felszínét, segítenek elkerülni a szuvasodás létrejöttét.
Kutatások bebizonyították, hogy a csokoládéval bevont édességek szuvasodást okozó hatása kisebb, mint a bevonat nélkülieké. Ez a kakaó magas zsírtartalmának köszönhető. A zsír bevonja a szénhidrátrészecskék felületét, így azok káros hatása kevésbé tud érvényesülni.
 
"Fogbarát" ételek:
 
Egyes élelmiszerek csökkentik a fogak ásványi anyag veszteségét, s így mérsékelik a fogszuvasodás kialakulásának esélyét. Ezek közé tartoznak például a kemény sajtok, amelyek kalciumot, foszfort, fehérjéket tartalmaznak. Ezek az anyagok megfelelő kémhatás (pH) mellett beépülnek a zománcba, és fokozzák annak ellenállóképességét. Egy kis darab sajt fogyasztása az étkezés végén ellensúlyozhatja a szénhidráttartalmú ételekből származó savak károsító hatását. A tejben szintén megtalálhatóak a sajtoknál már említett "fogvédő" ásványi anyagok, illetve a tejfehérje. A tej ezeken kívül tartalmaz tejcukrot (laktózt) is. A tejcukor – más, finomított cukrokhoz képest – kevésbé idéz elő fogszuvasodást.
A fogakra nézve kedvezőek lehetnek azok a cukormentes rágógumik is, amelyek édesítőszerekkel készülnek. Mind az édes íz, mind pedig a rágás egyaránt fokozza a nyálelválasztást. A nyálnak nagyon fontos mosó, öblítő szerepe van a táplálékmaradékok eltávolításában.
 
A fogszuvasodás feltételei:
  1. szuvasodásra hajlamos fog,
  2. szénhidrát,
  3. szénhidrátok lebontásával savakat előállító baktérium egyidejű jelenléte.
Mindemellett ne felejtsük el, hogy a fogzománcban lévő ásványi anyagok kioldása hosszabb idő alatt történik.
Ha alapos, rendszeres fogmosással eltávolítjuk a szájban lévő ételmaradékokat, a lepedéket (ezáltal a baktériumok egy részét is), ezzel gátoljuk a fogszuvasodás kialakulását.
 

 

Magyar Deutch